Jak uzyskać prawo pomocy w sądach administracyjnych
  • ¦ Wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się przed wszczęciem lub w toku postępowania sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym na urzędowym formularzu. Powinien on zawierać dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach. Jeśli wniosek składa osoba fizyczna, to również dokładne dane o stanie rodzinnym.
  • ¦ Sąd może wezwać do złożenia w zakreślonym terminie dodatkowych oświadczeń, przedłożenia dokumentów źródłowych, dotyczących stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego. Bez rozpoznania pozostawia się wniosek niezłożony na urzędowym formularzu lub którego braków nie uzupełniono.
  • ¦ Postanowienia o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy zapadają na posiedzeniach niejawnych WSA.
  • ¦ Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Prawo pomocy w zakresie częściowym to zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika.
  • ¦ W razie oczywistej bezzasadności skargi prawo pomocy nie przysługuje. Cofnięte może być w całości lub w części, jeżeli się okaże, że okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć. Orzeka o tym właściwy wojewódzki sąd administracyjny. Zażalenia na postanowienia WSA rozpatruje Naczelny Sąd Administracyjny.