Bez korekty VAT

¦ Firma zajmuje się handlem detalicznym, jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT. Na skutek włamania do sklepu skradziona została część towaru. Czy należy korygować podatek VAT odliczony przy jego kupnie?

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Co do zasady kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przepisów tych nie wynika, że jeżeli podatnik utraci - na skutek kradzieży - towary, których sprzedaż podlega opodatkowaniu, to utraci również prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie. Ustawa o VAT przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku. Podatnik jest uprawniony do takiego odliczenia w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Jeżeli więc nabywca kupił towary w związku z prowadzoną działalnością handlową, to fakt, że później je skradziono i nie zostały one ostatecznie wykorzystane zgodnie z celem, nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem. Dla celów dowodowych fakt wystąpienia kradzieży lub innego zdarzenia losowego powinien być przez podatnika należycie udokumentowany. Niezawiniona utrata towaru w wyniku kradzieży nie jest uzależniona od podatnika, zatem w tym wypadku nie zachodzi konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego (interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej z 1 sierpnia 2005 r., PP-443/24/2005).