Kto podlega ubezpieczeniu OC   na jakiej podstawie i za jaki rodzaj działalności   gdzie szukać warunków ubezpieczenia  
dysponenci jednostek ratownictwa medycznego   ustawa z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (DzU. z 2006 r. nr 191, poz. 1410 art. 7); dysponent jednostki ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej: - za szkody przy wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych przez wykonujące te czynności zespoły ratownictwa medycznego; - za udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitalne oddziały ratunkowe   rozporządzenie ministra finansów z 21 grudnia 2006 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dysponenta jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (DzU z 2006 r. nr 246, poz. 1803)  
komornicy sądowi   ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 167, poz. 1191 ze zm.) art. 24 ust. 1; komornik zawiera umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą zostać wyrządzone w związku z jego działalnością egzekucyjną, a gdy komornik zatrudnia pracowników, również do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą zostać wyrządzone przez jego pracowników w związku z postępowaniem egzekucyjnym   rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej komorników sądowych (DzU z 2003 r. nr 232, poz. 2326)  
organizatorzy imprez masowych   ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 108, poz. 909) art. 20; organizator imprezy masowej ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone uczestnikom imprez masowych, na które wstęp jest odpłatny   rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych (DzU z 23 grudnia 2003 r. nr 220, poz. 2179)  
rzeczoznawcy majątkowi   ustawa o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) art. 175 ust. 4; rzeczoznawca majątkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem następujących czynności: • określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością • opracowań i ekspertyz, niestanowiących operatu szacunkowego, dotyczących: rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku; efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju; skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych; oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali; bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości; określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora; wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości; wyceny nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości • przepis o ubezpieczeniu obowiązuje też przedsiębiorców, prowadzących działalność w zakresie szacowania nieruchomości, jeżeli czynności z tego zakresu są wykonywane przez rzeczoznawców majątkowych   rozporządzenie ministra finansów z 21 września 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rzeczoznawcy majątkowego (DzU z 2004 r. nr 207, poz. 2112)  
pośrednicy w obrocie nieruchomościami   ustawa o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) art. 181 ust. 3; pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z zawodowym wykonywaniem: • czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów: nabycia lub zbycia praw do nieruchomości; nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części; innych, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części • opracowań i ekspertyz oraz doradztwa w zakresie rynku nieruchomości • jeżeli pośrednik wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu OC za szkody wyrządzone działaniem tych osób • przepisy stosuje się też do przedsiębiorców mogących prowadzić działalność pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jeżeli czynności wykonują przez pośredników w obrocie nieruchomościami   rozporządzenie ministra finansów z 21 września 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pośrednika w obrocie nieruchomościami (DzU z 2004 r. nr 207, poz. 2113)  
zarządcy nieruchomości   ustawa o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) art. 186 ust. 3; zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania, czyli: • podejmowaniem decyzji i czynności zapewniających właściwą gospodarkę ekonomiczno-finansową nieruchomości oraz bezpieczeństwo użytkowania i właściwą eksploatację nieruchomości (także bieżącego administrowania nieruchomością), jak i czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym oraz do uzasadnionego inwestowania w tę nieruchomość • wykonywaniu opracowań i ekspertyz oraz doradztwa w zakresie zarządzania nieruchomościami • jeżeli zarządca wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega również ubezpieczeniu OC za szkody wyrządzone działaniem tych osób • przepis ten stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, jeżeli czynności z tego zakresu wykonują zarządcy nieruchomości   rozporządzenie ministra finansów z 21 września 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości (DzU z 2004 r. nr 207, poz. 2114)  
sponsorzy i badacze   prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 53, poz. 533 ze zm.) art. 37b ust. 2 pkt 6; sponsor i badacz muszą zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem badania klinicznego   rozporządzenie ministra finansów w sprawie (z zakresu prawa farmaceutycznego) obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora (DzU z 2004 r. nr 101, poz. 1034 ze zm.)  
agenci ubezpieczeniowi   ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym (DzU z 2003 r. nr 124, poz. 1154 ze zm.) art. 11 ust. 3 i 7a; obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlega agent ubezpieczeniowy wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń (zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej); jest to odpowiedzialność za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (DzU z 2005 r. nr 122, poz. 1027)  
brokerzy ubezpieczeniowi   ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym (DzU z 2003 r. nr 124, poz. 1154 ze zm.) art. 22 ust. 1; broker ubezpieczeniowy musi mieć OC z tytułu działalności brokerskiej; ubezpieczenie obejmuje szkody wyrządzone osobie poszukującej ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia, w tym także szkody wyrządzone przez osoby fizyczne, przez które broker ubezpieczeniowy wykonuje swoje czynności brokerskie, oraz podmioty, którym zlecił wykonywanie czynności (zgodnie z art. 25 ustawy o pośrednictwie)   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej (DzU z 2005 r. nr 122, poz. 1028)  
radcy prawni   ustawa o radcach prawnych (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 123, poz. 1059 ze zm.) art. 227; radca prawny podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności przy udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opiniii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych (DzU z 2003 r. nr 217, poz. 2135)  
adwokaci   prawo o adwokaturze (DzU z 2002 r. nr 123, poz. 1058 ze zm.); adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii i opracowywaniu projektów i występowaniu przed sądami i urzędami   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej adwokatów (DzU z 2003 r. nr 217, poz. 2134)  
prowadzący księgi rachunkowe   ustawa o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.) art. 80 a; podmioty uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych zawierają umowy ubezpieczenia OC za szkody związane z działalnością obejmującą: • prowadzenie ksiąg rachunkowych • wykonywanie czynności doradztwa podatkowego, do których są uprawnione zgodnie z odrębnymi przepisami   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (DzU z 2005 r. nr 61, poz. 537)  
notariusze   prawo o notariacie (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 42, poz. 369 ze zm.) art. 19 a; notariusz podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności notarialnych   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej notariuszy (DzU z 2003 r. nr 218, poz. 2148)  
detektywi   ustawa o usługach detektywistycznych (DzU z 2002 r. nr 12, poz. 110 ze zm.) art. 24 ust. 1; przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych zawiera umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2283)  
doradcy podatkowi   ustawa o doradztwie podatkowym (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 9, poz. 86 ze zm.) art. 44; • doradca podatkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy: udzielaniu podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opiniii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, prowadzeniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielaniu im pomocy w tym zakresie, sporządzaniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielaniu im pomocy w tym zakresie • ubezpieczenie obejmuje także odpowiedzialność osób, z których pomocą doradca wykonuje te czynności lub którym powierza ich wykonanie (zgodnie z art. 43 ustawy o doradcach) • przepisy o ubezpieczeniach OC stosuje się też do adwokatów, radców prawnych oraz biegłych rewidentów, jeżeli zatrudniają doradców podatkowych i nie ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu tych zawodów   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe (DzU z 2003 r. nr 211, poz. 2065)  
rzecznicy patentowi   ustawa o rzecznikach patentowych (DzU z 2001 r. nr 49, poz. 509 ze zm.) art. 16 ust. 1; rzecznik patentowy wykonujący zawód w kancelarii patentowej lub na podstawie umowy cywilnoprawnej podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rzeczników patentowych (DzU z 2003 r. nr 220, poz. 2175)  
biegli rewidenci   ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 31, poz. 359 ze zm.) art. 12 ust. 3; uprawnieni do badania sprawozdań finansowych muszą się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z prowadzoną przez nich działalnością   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych (DzU z 2003 r. nr 211, poz. 2062)  
architekci i inżynierowie budownictwa   ustawa o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (DzU z 2001 r. nr 5, poz. 42 ze zm.) art. 6 ust. 2; członkowie izb samorządów zawodowych muszą ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć przy wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z 2003 r. nr 220, poz. 2174)  
zakłady opieki zdrowotnej   ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.) art. 35 ust. 6; podmioty (m.in. niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, wykonujący zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki), które zobowiązują się do wykonania zadań publicznego zakładu opieki zdrowotnej, muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń (w zakresie udzielonego zamówienia)   rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przyjmującego zamówienie na świadczenia zdrowotne (DzU z 2004 r. nr 283, poz. 2825)