Czytelnicy pytają, DF odpowiada

¦

Zatrudniamy pracownicę na czas nieokreślony. Miała 20 dni urlopu wypoczynkowego, ale od 1 marca nabyła prawo do urlopu uzupełniającego. W jaki sposób należy jej go udzielić w tym roku?

Będzie to 26 dni, bo od 1 marca ta osoba nabyła prawo do takiego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Gdyby jednak do końca lutego pracownica wykorzystała 20 dni swojego wówczas przysługującego wymiaru urlopu, to od 1 marca do końca tego roku może dodatkowo skorzystać z 6 dni.

¦

Od 1 lutego do 30 czerwca 2006 r. zatrudnialiśmy pracownicę, której przysługiwało 20 dni urlopu, bo wtedy nie miała jeszcze 10 lat pracy. Po krótkiej przerwie rozpoczęła w naszej firmie pracę 1 września i zatrudniamy ją nadal. Od 1 września przysługiwał jej już urlop w wymiarze 26 dni. Teraz domaga się wyrównania jej urlopu do 26 dni od 1 lu tego, kiedy upłynął jej rok pracy u nas. Czy mamy obowiązek to zrobić?

Od 1 lutego do 30 czerwca pracownicy przysługiwał urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, a musiał on być wyliczony z 20 dni, bo taki wówczas - zgodnie z jej stażem pracy - należał się jej wymiar wypoczynku. Ponieważ pierwsze zatrudnienie trwało 5 miesięcy, było to 5/12 x20 dni, czyli 8,3 dnia, a po zaokrągleniu (zgodnie z art. 155§1 k.p.) 9 dni. Od 1 września 2006 r., kiedy pracownica ponownie zatrudniła się u tego pracodawcy i nabyła już 26 dni urlopu wypoczynkowego, trzeba jej go było obliczyć za ubiegły rok według wyższego wymiaru, ale również proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Od 1 września do końca 2006 r. były to 4 miesiące, a zatem 4/12 x 26 dni, czyli 8,6 dnia, a po zaokrągleniu 9 dni.

Nie ma więc mowy o tym, aby pracodawca wyrównał tej pracownicy urlop uzupełniający, bo był on liczony zarówno zgodnie z przysługującym jej wymiarem i stażem pracy, jak i zatrudnieniem, choć proporcjonalnie do miesięcy pracy.