Asany dla zdrowia

UtkasanaUtkata znaczy srogi, czyli krzesło. W tej jednej z wielu asan - pozycji jogi - pracuje całe ciało. Z zewnątrz wygląda, jakby ćwiczący siedział na wyimaginowanym krześle. Czujemy uda, łydki, stopy, plecy, ręce. "Ćwiczą" też narządy wewnętrzne, przepona i serce.

Asany (w sanskrycie słowo to oznacza postawę fizyczną) to szczególne ustawienia ciała, koniecznie wygodne i relaksujące, które utrzymuje się przez dłuższy czas. To również popularna nazwa większości ćwiczeń jogi. Wiele z nich zostało zaczerpniętych z obserwacji zachowań zwierząt, stąd nazwy: kot, tygrys, zając. Ważną rolę odgrywa tu oddech, a w odróżnieniu od zwykłej gimnastyki ruchy są powolne, dokładne, liczy się ich jakość. Sensem tych ćwiczeń jest bowiem uzyskanie harmonii.

Już w starożytnych księgach indyjskich Wedach (w sanskrycie weda oznacza wiedzę) opisywano jogę jako stan wyciszenia i równowagi umysłu i zmysłów. Jej podstawy filozoficzne pojawiły się w powstałych w III w. p.n.e. Jogasutrach - zbiorze 195 sutr - aforyzmów.

Klasyczna joga ma osiem stopni. Dwa pierwsze są praktykami wstępnymi. To yamy i niyamy, które pomagają kontrolować emocje. Trzy kolejne związane są z poszukiwaniami zewnętrznymi. To właśnie asany oddziałujące na ciało, sprawiające, że człowiek staje się silny i zdrowy. Pranayama i pratyahara uczą regulacji oddechu, a przez to kontroli zmysłów i umysłu. Kolejny stopień: dharana, dhyana oraz samadhi to praktyki wewnętrzne pozwalające na odnalezienie harmonii ze sobą i światem. Samadhi jest ostatecznym celem jogi. To stan, który daje uczucie całkowitego spokoju, wyciszenia, jedności ze światem zewnętrznym. Asany dla zdrowia

www.joga-joga.pl, www.joga.net.pl, ww.joga-w-zyciu-codziennym.pl