Co na to organy podatkowe

Fragmenty postanowienia Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim z 7 lutego 2007 r. (DP. 005/VI/2/2007)

(...) Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W okresie od 01.10.2004 r. do 30.04.2006 r. opłacał pan składki na własne ubezpieczenie społeczne w oparciu o przepisy ustawy z 13 października o systemie ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne stosownie do przepisów ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz składki na Fundusz Pracy. (...)

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13.03.2006 r. decyzją wydaną przez KRUS został pan przywrócony do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. 2.10.2006 r., na pana wniosek, po uprzednim skorygowaniu deklaracji, ZUS dokonał zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy za okres 01.10.2004 r. - 30.04.2006 r. w kwocie 13 590,27 zł. W zaistniałej sytuacji zwrócił się pan z pytaniem, jak należy rozliczyć otrzymany zwrot nadpłaconych składek?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne odliczał pan od dochodu, składki na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w ustawie odliczano od podatku, natomiast składki na Fundusz Pracy nie były ujmowane w rozliczeniach podatkowych, z czego wynika, że płacone składki pomniejszały podstawę opodatkowania, sam podatek lub nie były uwzględniane w rozliczeniach podatkowych, w związku z czym ich zwrot powinien być traktowany w różny sposób, ponieważ wywołuje różne skutki podatkowe:

¦ zwrot składek na ubezpieczenie społeczne

(...) Skoro (...) odliczone uprzednio od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne pomniejszyły podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji i samo zobowiązanie podatkowe, to należy uznać, że w przypadku ich zwrotu należy je wykazać jako odrębne źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż otrzymany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód z innych źródeł i powinien być wykazany w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot tych składek.

¦ zwrot składek na Fundusz Pracy

Zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przedmiotowe składki na Fundusz Pracy nie są wymienione w katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania, znajdującym się w art. 23 ustawy, w związku z czym stanowią koszty uzyskania przychodu.

W myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (...). Z treści przytoczonego przepisu wynika, że zwrot wydatków (np. zwrot wydatków na Fundusz Pracy) mieści się w ogólnej dyspozycji cytowanego przepisu art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a cytowanej ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, w rozpatrywanym przypadku zwrot wydatków poniesionych przez pana na Fundusz Pracy, które nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie jest uwzględniany w rozliczeniach podatkowych.

¦ zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne

(...) Na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 tej ustawy, kwoty uprzednio odliczone.

Toteż, jak wynika z cytowanego przepisu, ma pan obowiązek zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne, które uprzednio były odliczone od podatku dochodowego, doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymał pan zwrot tych składek, natomiast kwoty składek nieodliczanych od podatku, nie ujmuje pan w rozliczeniach podatkowych.

Reasumując, przychody uzyskane z tytułu zwrotu w 2006 r. składek na ubezpieczenie społeczne stanowią przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu z innymi dochodami w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2006. Zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne, które uprzednio były odliczone od podatku dochodowego, podlegają doliczeniu do podatku obliczonego w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2006. Natomiast zwróconej składki na Fundusz Pracy i składki na ubezpieczenie zdrowotne w tej części, w której nie były odliczane od podatku, nie ujmuje pan w rozliczeniach podatkowych.