Orzeczenia z ostatniej chwili

¦ Wniesienie prawa z umowy leasingu samochodu aportem do spółki z o.o. oznacza zmianę tej umowy, a tym samym utratę uprawnienia z art. 154 nowej ustawy o VAT do odliczenia VAT na zasadach określonych w starej ustawie z 1993 r. - orzekł WSA w Bydgoszczy 14 marca br. (I SA/Bd 97/07).

¦ Najpierw należy ustalić, czy został spełniony warunek zaliczenia licencji do majątku trwałego spółki, a więc czy mamy do czynienia z licencją o okresie użytkowania krótszym, czy dłuższym niż rok. Dopiero później można ocenić, czy podlega ona amortyzacji, czy też może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów - orzekł WSA we Wrocławiu 19 lutego br. (I SA/Wr 1096/06).

¦ Gdy spółka osiąga przychody ze źródeł krajowych oraz zagranicznych, mogą być trudności z rozliczeniem tzw. ogólnozakładowych kosztów uzyskania przychodu. W takim przypadku wskazane wydatki należy - zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy o CIT - zaliczyć proporcjonalnie do kosztów uzyskania przychodu spółki macierzystej oraz oddziału działającego za granicą. Tak orzekł WSA we Wrocławiu 22 lutego br. (I SA/Wr 1820/06).

¦ Dla obliczenia kosztów poniesionych w obcej walucie zakupionej w kantorze, należy zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP w dniu poniesienia kosztu. Korekta tych kosztów na skutek różnic kursowych i obliczenie kosztów wynikających z tych różnic jest możliwe jedynie, gdy obca waluta została kupiona w banku. - orzekł WSA w Warszawie 6 lutego br. (III SA/Wa 4284/06).

¦ Dokonując transakcji przelewu wierzytelności obejmującej należność główną bez odsetek, chociaż umowa te odsetki przewiduje, uzyskuje się przychód w postaci odsetek oraz stratę podatkową wynikającą ze sprzedaży wierzytelności poniżej kwoty nominalnej. Tak orzekł WSA w Krakowie 9 lutego br. (I SA/Kr 972/05).

¦ Wartość transakcji w celu ustalenia przez organy podatkowe podstawy opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) może być wyceniona jedynie poprzez odwołanie się do przeciętnych cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami majątkowymi w danej miejscowości. Inne metody niezgodne z art. 6 ust. 2 ustawy o PCC - orzekł WSA w Lublinie 28 lutego br. (I SA/Lu 657/06).

Więcej informacji na www.deloitte.com/pl/podatki