O rozszerzeniu NATO
Gleb Pawłowski, rosyjski politolog i doradca Kremla

Już dawno pozbyliśmy się złudzeń co do przychylnego stosunku USA do odrodzenia się Rosji i wzrostu jej znaczenia na arenie międzynarodowej. Dlatego - nawet jeśli prezydent Bush podpisze ustawę otwierającą Ukrainie i Gruzji drogę do NATO - poziom i atmosfera stosunków między Waszyngtonem a Moskwą nie ulegną zasadniczej zmianie. Oficjalnie Rosja wyrazi żal z tego powodu, a rosyjscy politycy skrytykują inicjatywę USA w ostrzejszych słowach. Skończy się jednak na retoryce. Decyzja nie wpłynie na zmianę aktualnego układu sił w Europie Wschodniej. Gruzja dawno zdefiniowała siebie jako państwo proamerykańskie. Z kolei Ukraina nieraz dała do zrozumienia, że nie jest zainteresowana przystąpieniem do NATO. -not. a.pis.

Zdzisław Lachowski, ekspert Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem

Obietnica utrzymywania otwartych drzwi do NATO i wyznaczenie 2008 roku jako daty zaproszenia kolejnych członków jest ważnym sygnałem politycznym. Ale choć NATO było zainteresowane ofertą dla Ukrainy, to sam Kijów takiej chęci nie wyraża. I sojusz jest już zmęczony taką sytuacją. Paradoksalnie może się więc okazać, że większe szanse na członkostwo będzie miała Gruzja, która tego chce i bardzo szybko się przygotowuje. Dla NATO byłby to kolejny pomost do Azji, kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa. Gruzja byłaby jednak otoczona państwami spoza NATO. Pytanie też o reakcję Rosji na ekspansję sojuszu w kluczowym dla niej regionie Kaukazu. USA nie są chyba teraz w formie do przeprowadzenia tak subtelnej operacji. -not. a.sł.

Wadym Hreczaninow, szef organizacji Rada Atlantycka Ukrainy, doradca ds. obronności byłego prezydenta Leonida Kuczmy

Brak jednomyślności elit rządzących w Kijowie jest największą przeszkodą Ukrainy na drodze do NATO. Głos prezydenta Wiktora Juszczenki w tej sprawie jest słaby, a niewielkie poparcie społeczne dla integracji euroatlantyckiej wzmacnia pozycję jej politycznych przeciwników. Negatywne nastawienie Ukraińców zmieniłaby kampania informacyjna. Chcemy wystąpić z taką inicjatywą. Zaapelujemy do liderów ukraińskich partii demokratycznych o poparcie naszego projektu. Nie może być tak, że przeciwnicy NATO w naszym kraju mają więcej do powiedzenia niż zwolennicy. Cieszę się, że Kongres USA poparł członkostwo Ukrainy w sojuszu. Waszyngton doskonale rozumie, w którym kierunku powinniśmy zmierzać. -not. ta.s.