Urzędy skarbowe o konkursach dla pracowników
Konkurs związany z pracą - nagroda to część pensji

¦ Spółka organizuje konkurs dla swoich pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowca-sprzedawca. Trzech, którzy sprzedadzą w danym miesiącu najwięcej opakowań danego produktu, otrzyma bon w wysokości 300 zł. Po sezonie wyłonieni zostaną dwaj najlepsi kierowcy, którzy dostaną nagrody w postaci wycieczek o wartości 3000 zł. Jak powinny być opodatkowane takie nagrody?

Jest to składnik wynagrodzenia, powinny więc być doliczone do pensji i opodatkowane według skali. Zgodnie z art. 12 ust. 1 updof za przychody ze stosunku pracy uważa się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Pojęcie to obejmuje m.in. wynagrodzenia zasadnicze, różnego rodzaju dodatki, nagrody.

Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego z 5 sierpnia 2005 r. (PD/415-18/MM/05)

Konkurs niezwiązany z obowiązkami - podatek w formie ryczałtu

¦ Spółka zamierza zorganizować konkurs fotograficzny, w którym może wziąć udział każdy pracownik oraz przedstawiciele handlowi mający podpisane z firmą umowy-zlecenia lub agencyjne (prowadzący działalność gospodarczą). Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody pieniężne. Konkurs nie będzie związany ze sprzedażą premiową ani też nie będzie ogłaszany w środkach masowego przekazu. Jak powinny być opodatkowane takie nagrody?

Konkurs nie jest związany z obowiązkami wykonywanymi przez pracowników w ramach umowy o pracę. W związku z tym wypłacanych im nagród nie dolicza się do przychodu ze stosunku pracy. Podobnie jest w odniesieniu do przedstawicieli handlowych prowadzących firmy - wygrane w konkursie fotograficznym nie są dla nich przychodami z działalności, lecz będą opodatkowane zryczałtowanym 10-proc. podatkiem. W obu wypadkach organizator będzie musiał pobrać i odprowadzić 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie z art. 42 ust. 1 updof przekazuje go do 20 dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki.

Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 2 sierpnia 2005 r. (1472/RPŁ/415-39/05/KMP)