Repliki Drogi Krzyżowej
KALWARIE W EUROPIE

Pojawiły się już w XV stuleciu, w Polsce dwa wieki później - po soborze trydenckim. Obecnie jest ich ponad 1000, w Polsce natomiast ponad 50. Są replikami Drogi Krzyżowej Jezusa. Ambicją ich twórców było, aby jak najwierniej przedstawić drogę Męki Pańskiej - odległości między stacjami, wymiary kościołów i kaplic, jakie znajdują się w Jerozolimie, a nawet topografię terenu. Sceneria miała pomóc wiernym w głębokim przeżyciu męki i śmierci Chrystusa.

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

To pierwsza i najsłynniejsza polska kalwaria, ufundowana w 1604 roku przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Ta kalwaria jako jedyna spośród znajdujących się w Europie została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

KALWARIA WEJHEROWSKA

Powstała w latach 1649 - 1666 z inicjatywy Jakuba Wejhera, wojewody malborskiego. On też był jej głównym fundatorem, sfinansował budowę 11 kaplic.

MISTERIA MĘKI PAŃSKIEJ

Słynne misteria odbywają się również w Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej, a także w kalwariach w Wambierzycach, Wejherowie, na Górze Świętej Anny. Inne znane to Kalwaria Krzeszowska w Sudetach, Warmińska w Głotowie. Pod względem liczby kalwarii Polska ustępuje Austrii, Węgrom i Niemcom.