Ograniczenia zawodowe w innych krajach UE

NIEMCY - Są dwie listy zawodów. Lista A to tzw. rzemiosło właściwe, podlegające obowiązkowi uzyskania tytułu mistrzowskiego, np. murarz i betoniarz, malarz i lakiernik, cieśla, dekarz. Zawody rzemieślnicze i pokrewne rzemiosłu właściwemu są na liście B, np. suszenie budynków, kładzenie podłóg. Do ich wykonania nie jest potrzebne zdobycie uprawnień mistrzowskich.

BELGIA - Jest lista zawodów reglamentowanych i wymagających licencji. Do zawodów reglamentowanych należą niektóre zawody budowlane i instalacyjne, jak również fryzjer, kosmetyczka, technik dentystyczny, piekarz, fotograf itp. Zakładając taką firmę, trzeba mieć potwierdzenie zawodowych kwalifikacji i umiejętności zarządzania, niezbędnych do wykonywania określonego zawodu.

FRANCJA - Za rzemiosło uznaje się działalność produkcyjną, przetwórczą, wykonywanie napraw, świadczenie wielu różnych usług, ale tylko wtedy, gdy korzysta się z pomocy swej rodziny i ma nie więcej niż 10 pracowników. Działalność taką zgłasza się do Rejestru Zawodów. Rzemieślnicy należą też do izb rzemieślniczych.