Z pism organów podatkowych

¦ "Pewne unowocześnienie środka trwałego w wyniku poddania go pracom remontowym przy zastosowaniu materiałów nowej generacji nie musi być równoznaczne z jego ulepszeniem (...) Jeżeli wymiana zniszczonej posadzki była podyktowana złym stanem technicznym i polegała na odtworzeniu stanu pierwotnego przy zastosowaniu materiałów budowlanych o lepszych parametrach, prace te należy uznać za remont, a tym samym zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów" (Urząd Skarbowy w Wyszkowie w piśmie z 3 sierpnia 2006 r.,1443ZPD41/415/282/17/06).

¦ "Planowane w 2007 r. prace polegające na dociepleniu budynku będą miały istotny wpływ na poprawę jakości warunków eksploatacyjnych tego obiektu, m.in. obniżą koszty ogrzewania. (...) obiekt ten zyska wyższą wartość użytkową w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Wydatki na docieplenie należy więc zaliczyć do kosztów związanych z ulepszeniem" (Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku w piśmie z 17 października 2006 r., DF/4151043/06/FD).

¦ "Wykonanie sufitu z kasetonów zamontowanych na aluminiowym stelażu wykracza poza charakter odtworzeniowy pierwotnego stanu technicznego oraz użytkowego sufitu. Potrzeba przeprowadzenia prac w tym zakresie wynikała z przeprowadzonej w obiekcie kontroli sanitarnej i spowodowała "uszczelnienie pomieszczenia sali sprzedaży, a tym samym zapobieganie utratom ciepła". Przy czym fakt, iż koszty jego naprawy i malowania nie byłyby znacząco niższe, pozostaje bez znaczenia, istotny jest bowiem zakres wykonanych prac. W tym przypadku niewątpliwie miała miejsce przebudowa i modernizacja sufitu, a tym samym lokalu sklepowego. Podobnie jest z wymianą pieca c.o., która nastąpiła nie ze względu na jego zużycie, lecz, jak wskazano we wniosku, z uwagi na wysokie koszty eksploatacji spowodowane wzrostem cen węgla i koksu" (Urząd Skarbowy w Złotoryi w piśmie z 7 lutego 2006 r., PD/415/1/202/05/1/06).