Potrzebne kombinezon i kask

Wydaje się, że jeśli sam zakup pojazdu na cele firmowe nie jest kwestionowany, to także wydatki na ubiór umożliwiający jego eksploatację nie powinny budzić wątpliwości. Tak jednak nie jest. Urzędy skarbowe różnią się w poglądach, gdy chodzi o możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na strój ochronny dla pracownika lub przedsiębiorcy użytkującego motocykl. Spójrzmy na dwie interpretacje.

¦ Wydatki na zakup odzieży mogą być zaliczone do kosztów, jeśli potrzeba jej używania uwarunkowana jest m.in. charakterem działalności gospodarczej i funkcją, jaką pełni osoba wyposażona w daną odzież. Strój pracownika korzystającego z motocykla różni się od odzieży standardowej. Wydatek poniesiony na jego zakup ma więc związek z uzyskanym przychodem i można go uznać za koszt podatkowy (interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z 22 grudnia 2004 r., PD-2/415-72-04).

¦ Do kosztów podatnik nie może zaliczyć wydatków związanych z zakupem odzieży ochronnej służącej do jazdy na motocyklu, bo nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie ma bezpośredniego wpływu na wielkość osiąganego przychodu. Bezpośrednim celem, jaki jest związany z zakupem odzieży ochronnej do jazdy na motocyklu, jest ochrona zdrowia. Takie wydatki mają charakter osobisty - ich poniesienie uwarunkowanie jest innymi względami aniżeli uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej (interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo z 30 maja 2005 r., US. 31/DG/415/16/59/05/).