Metodologia

Szacunek wartości poszczególnych firm przeprowadziliśmy przy użyciu wskaźników liczonych przez "Rz" na podstawie notowań spółek z odpowiednich branż na warszawskiej giełdzie. Wartość rynkowa poszczególnych firm była liczona na podstawie trzech danych: sprzedaży, wartości księgowej i EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację). Na podstawie tych danych i giełdowych wskaźników "Rzeczpospolitej" ustalaliśmy wartość spółek. Przy czym dla każdej z tych wartości zastosowaliśmy odpowiednie wagi, tak by możliwie najpełniej odzwierciedlały bieżącą wycenę spółek giełdowych. W naszym rankingu największe znaczenie mają przychody ze sprzedaży i EBITDA (po 48 proc.). Cztery procent stanowi wartość wyliczona na podstawie wartości księgowej.

Dla firm, które przesłały niepełne sprawozdania, wartość rynkowa obliczona jest tylko na podstawie danych o sprzedaży. W takich przypadkach wartość przedsiębiorstwa postanowiliśmy podać w widełkach (+/-) 25 procent.

Ponieważ na GPW nie są reprezentowane wszystkie sektory gospodarki, dla niektórych firm musieliśmy oprzeć się na szacunkowych wartościach największych przedstawicieli danej branży lub na wycenie spółek z danego sektora notowanych na giełdach w naszym regionie (Praga, Budapeszt) lub Europie Zachodniej. Wartość firm sektora energetycznego obliczyliśmy na podstawie giełdowej wyceny firm z tego sektora notowanych na giełdach europejskich, w tym czeskiego CEZ. Koncerny wydobywcze (kopalnie) zostały wycenione na podstawie średniej wyceny największych światowych firm wydobywczych oraz KGHM.

Punktem odniesienia do wyceny firm transportowych była giełdowa wartość brytyjskiej spółki Arriva. Stocznie wyceniono na podstawie norweskiej stoczni Aker. Koncerny samochodowe (PKD 3410) zostały wycenione na podstawie średniej rynkowej wartości europejskich koncernów motoryzacyjnych. Dla banków punktem odniesienia była wielkość aktywów, osiągane zyski oraz wartość księgowa, natomiast dla spółek ubezpieczeniowych składka brutto, zysk netto i wartość księgowa w odniesieniu do rynkowej wyceny Warty z ostatniego dnia notowań na GPW.

Dla spółek, których nie udało się nam przypisać do poszczególnych branż giełdowych, wartość rynkową oszacowaliśmy na podstawie średnich wskaźników dla giełdy. Dla spółek publicznych podaliśmy wycenę rynkową z 31 marca. Spółki, których wartość wzrosła lub spadła o ponad 30 procent, oznaczyliśmy dwiema strzałkami, a kiedy zmiana wynosiła od 10 do 30 procent - jedną. Przy mniejszych zmianach nie ma oznaczeń. Gwiazdka wskazuje, że spółki nie było na liście w ubiegłym roku.