Podstawowe informacje

¦ Wyniki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych są istotne dla tych, którzy kupili polisę na życie z funduszem kapitałowym lub polisę inwestycyjną.

¦ Ubezpieczenie z funduszem kapitałowym należy do najpopularniejszych w Polsce. Spełnia ono dwie funkcje: gwarantuje świadczenie w razie śmierci ubezpieczonego i stwarza możliwość pomnażania oszczędności.

¦ Składka, którą wpłacamy co miesiąc (co kwartał, pół roku, raz w roku lub jednorazowo), jest dzielona. Część pieniędzy trafia na indywidualne konto i te środki są inwestowane. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie gwarantuje, że zarobimy określoną kwotę. Wszystko zależy od zysków, jakie osiągnie fundusz kapitałowy, do którego są przekazywane nasze pieniądze (możemy też wybrać dwa i więcej funduszy).

¦ Kolejna część wpłacanej składki jest przeznaczana na ochronę życia. Sumę ubezpieczenia ustala klient.

¦ Zanim dojdzie do podziału składki na te dwie części, towarzystwo pobiera z niej różne opłaty (nie wszystkie są konkretnie i jasno podane). Są one największe w pierwszych latach po podpisaniu umowy. Wtedy często tylko 25 - 30 proc. wpłacanych środków jest inwestowanych (w pierwszym roku z reguły jeszcze mniej). Skutek jest taki, że po kilku latach systematycznego przekazywania pieniędzy na koncie klienta jest mniej, niż wpłacił, choć towarzystwo osiągnęło zyski z inwestycji. Oszczędności opłaca się wycofać dopiero po kilkunastu latach, np. 10 - 15. Wadą polisy z funduszem kapitałowym jest to, że klient nie wie, ile dostanie, gdy zrezygnuje z ubezpieczenia.

¦ Obecnie coraz popularniejsze stają się polisy inwestycyjne. Składka wpłacana przez klienta prawie w całości jest inwestowana. Część ochronna (musi być, bo przecież polisę sprzedaje towarzystwo ubezpieczeń na życie) jest minimalna.

¦ Zaletą polis inwestycyjnych jest ich przejrzystość. Klient dokładnie wie, jakie opłaty i w jakiej wysokości (niestety, nie są niskie) zostaną od niego pobrane.

¦ Z polisy inwestycyjnej także opłaca się wycofać pieniądze dopiero po wielu latach oszczędzania, ponieważ opłata likwidacyjna może być bardzo wysoka. W Aegon (d. Nationwide) w pierwszych dwóch latach trwania umowy towarzystwo pobiera 99 proc. wartości zgromadzonych pieniędzy plus dodatkową opłatę za wykup polisy. W kolejnych latach obciążenia te maleją; w czwartym roku wynoszą 70 proc., w ósmym - 30 proc., po dziesięciu latach trwania umowy - zero.