Zmiany przewidziane w projekcie
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
JAK JEST JAK BĘDZIE
Księgi wieczyste można założyć dla własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Przepisy spółdzielcze od 14 stycznia 2003 r. wszystkie te prawa określają jako spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Takim nazewnictwem będzie się posługiwała ustawa.
Trzeba zmieniać wpis odsetek do hipoteki, gdy zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Nie trzeba będzie zmieniać wpisu odsetek do hipoteki tylko dlatego, że zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Pod warunkiem jednak, że odsetki nie przekroczą limitu określonego we wpisie.
Zmiany dotyczące wierzytelności hipotecznej naruszające prawa obciążające nieruchomość z pierwszeństwem równym lub niższym wymagają zgody osób, którym prawa przysługują. Nie dotyczy to zmiany terminów płatności. Zwiększy się katalog wyjątków od tej zasady. Nie będzie to dotyczyło tylko terminów płatności, lecz także sposobu spełnienia świadczenia oraz wysokości odsetek w granicach wysokości określonej we wpisie.
Hipoteka może zabezpieczać kredyt udzielony w celu wybudowania budynków mieszkalnych (lub domów jednorodzinnych). Gdy dochodzi do podziału nieruchomości, na której je wybudowano, w wyniku sprzedaży lokali lub domów jednorodzinnych, to hipoteka ulega podziałowi zgodnie z umową zawartą między kupującym a sprzedającym. Hipoteka będzie mogła zabezpieczać kredyt udzielony w celu wybudowania budynków mieszkalnych (lub domów jednorodzinnych). Gdy dojdzie do podziału nieruchomości, na której je wybudowano, w wyniku sprzedaży lokali lub domów jednorodzinnych, to hipoteka będzie ulegać podziałowi zgodnie z umową zawartą między kupującym a sprzedającym. Jeżeli umowa nie będzie regulowała tej kwestii, hipotekę będzie się dzieliło stosownie do wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej (gdy chodzi o lokale) lub proporcjonalnie do powierzchni domów jednorodzinnych.
W tej chwili właściciel nie może żądać od wierzyciela zwolnienia nieruchomości od obciążenia wierzytelnością przyszłą za wynagrodzeniem, np. gdy kontrahent nie wywiązał się z umowy. To będzie możliwe. W razie odmowy może złożyć kwotę równą wysokości hipoteki do depozytu sądowego, zrzekając się jej odebrania przed upływem 10 lat. Postanowienie zezwalające na to wraz z pokwitowaniem wpłaty stanowią podstawę do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Sąd zezwoli wierzycielowi odebrać te pieniądze z depozytu, gdy przedstawi dowód, że powstała wierzytelność, która miała podlegać zabezpieczeniu hipoteką, i jest ona wymagalna.
Nie można jedną hipoteką zabezpieczyć kilku przyszłych wierzytelności. Hipoteką kaucyjną można będzie zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność przyszłą, np. gdy bank otworzy przedsiębiorcy jedną linię kredytową, w ramach której będzie udzielać wielu kredytów, albo świadczyć innego rodzaju usługi, np. udzielać gwarancji bankowej.
Ordynacja podatkowa
Artykuł 36 ordynacji podatkowej przyznaje pierwszeństwo hipotece przymusowej zabezpieczającej zobowiązania podatkowe przed innymi hipotekami (jedynym wyjątkiem jest hipoteka zabezpieczająca kredyt). Przepis skreślono. Nie będzie pierwszeństwa hipoteki przymusowej zabezpieczającej zobowiązania podatkowe.
Kodeks postępowania cywilnego
Artykuł 1025 § 1 pkt 5s wymienia kolejność zaspokajania poszczególnych wierzytelności z pieniędzy uzyskanych w wyniku egzekucji. W piątej kolejności są to należności za bezpieczone hipotecznie lub zastawem rejestrowym albo zabezpieczone przez wpisanie do innego rejestru. Na tomiast zwykły zastaw jest zaspokajany znacznie później. Przed zastawem rejestrowym wymienia się zastaw. Oznacza to, że egzekucja z zastawu może być skuteczniejsza.
Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym
Artykuł 345 mówi o zaspokajaniu się wierzyciela z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości zabezpieczonych hipoteką lub ruchomości objętych zastawem. Słowem jednak nie wspomina o zaspokajaniu się wierzyciela w wypadku wielu wierzytelności przyszłych objętych jedną hipoteką kaucyjną. W związku z tym, że ustawa o księgach wieczystych i hipotece dopuści zabezpieczanie jedną hipoteką kilku wierzytelności, wspomniany przepis prawa upadłościowego przyszłych wierzytelności przyszłe obejmie jedną hipoteką kaucyjną.
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
Artykuł 115 § 1 głosi, że z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się według kolejności wymienionych w tym przepisie. Przepis nie wymienia wprost hipoteki morskiej. W przepisie dodano hipotekę morską.