Urzędy skarbowe o podatku od dywidend
Nieodliczony podatek nie jest nadpłatą

¦ Spółka w 2001 r. otrzymała dywidendę, od której potrącono i wpłacono podatek dochodowy. W latach 2001 - 2002 poniosła stratę, a później ją rozliczała. W związku z tym nie zmniejszyła zobowiązania z tytułu podatku dochodowego o zapłacony podatek od dywidend. Firma ma zobowiązania z tytułu VAT. Czy może wystąpić o zaliczenie podatku dochodowego od otrzymanej dywidendy na poczet tych zaległości?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 updop (obecnie stosowanego na podstawie przepisów przejściowych) podatek uiszczony od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski odlicza się od podatku obliczonego zgodnie z art. 19. Jeśli nie ma takiej możliwości, podatek odlicza się w latach następnych. Spółka, która ma zaległości z tytułu VAT, nie może zaliczyć na ich poczet podatku od dywidend. Podstawy do takiego działania nie daje ani updop, ani ordynacja podatkowa. Nie ulega bowiem wątpliwości, że prawidłowo zapłacony należny podatek dochodowy od dywidendy, którego wysokości podatnik nie kwestionuje, nie jest nadpłatą.
Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 17 maja 2006 r. (1472/ROP1/423-69-157/06/AJ)

Jak rozliczyć odsetki od dywidendy

¦ W jaki sposób należy opodatkować odsetki naliczone z tytułu niewypłaconej w terminie dywidendy?

Uchwała walnego zgromadzenia w sprawie podziału zysku zobowiązała spółkę do wypłaty w ściśle określonych terminach dywidendy na rzecz akcjonariuszy będących osobami fizycznymi. Okresowe problemy finansowe spowodowały, że spółka części z nich nie dotrzymała i przekazała dywidendy z kilkudniowym opóźnieniem. Akcjonariusze zwrócili się więc o wypłatę odsetek za zwłokę. W grudniu 2005 r. naliczono i wypłacono odsetki oraz potrącono zryczałtowany podatek w wysokości 19 proc. naliczonych odsetek. Zdaniem spółki odsetki są kwalifikowane do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zryczałtowany 19-proc. podatek dochodowy został zadeklarowany w deklaracji PIT-8A i wpłacony na rachunek urzędu. Małopolski Urząd Skarbowy potwierdził, że to prawidłowe postępowanie.
Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 10 maja 2006 r. (DP3/423-66/06/38059)