Główne grzechy deweloperów 
ŹLE DOBRZE
NIEOSTRY SPOSÓB USTALANIA CENY  
Deweloperzy zastrzegają sobie prawo do zmiany ceny metra kwadratowego mieszkania w trakcie trwania umowy. Często nie podają, że cena nie obejmuje komórki lokatorskiej lub miejsca postojowego. Cena nie ulega zmianie w trakcie trwania inwestycji.
RAŻĄCE DYSPROPORCJE W PRAWACH I OBOWIĄZKACH STRON
Deweloper ma same prawa i niewiele obowiązków, a klient wręcz przeciwnie - ma głównie obowiązki i niemal żadnych praw. Przykładowo, klient musi płacić 1 proc. ceny mieszkania za każdy dzień zwłoki w zapłacie raty, podczas gdy deweloper nie ponosi żadnych sankcji za opóźnienia w rozliczeniach. Istnieje równowaga praw obowiązków stron.
NIEJASNY TERMIN REALIZACJI
Wielu deweloperów nonszalancko traktuje termin realizacji inwestycji - np. uzależnia oddanie budynku do użytku od terminowego załatwiania formalności budowlanych lub od sprzyjających czynników atmosferycznych. Deweloper określa konkretną datę oddania mieszkania do użytku, np. nie później niż do 12 maja 2007 r.
UCHYLANIE SIĘ DEWELOPERA OD USUNIĘCIA WAD
Deweloperzy ograniczają w umowie okres dochodzenia usunięcia wad w lokalu, np. do roku, czy też odpowiedzialność za wady użytych wyrobów budowlanych. Trzyletni okres odpowiedzialności za wady budynku (zgodnie z art. 568 kodeksu cywilnego) lub bez umownego ograniczania terminu odpowiedzialności.