Wildstein wraca do "Rzeczpospolitej"

Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta, a ostatnio prezes TVP, w latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związał się z antykomunistyczną opozycją. W 1977 roku po zamordowaniu przez SB jego przyjaciela, opozycjonisty Stanisława Pyjasa, współtworzył Studencki Komitet Solidarności w Krakowie. Był współpracownikiem KOR. Przed stanem wojennym wyjechał do Wiednia, a następnie do Paryża, gdzie pracował dla miesięcznika "Kontakt" oraz dla Radia Wolna Europa.

Po 1989 roku wrócił z emigracji do Polski i został szefem publicznego Radia Kraków. Później pracował m.in. w "Życiu Warszawy" i "Życiu". Z naszą redakcją związał się w 2001 roku. W tym czasie doprowadził do ujawnienia jako agenta SB o pseudonimie Ketman dziennikarza "Gazety Wyborczej" Lesława Maleszki - swego bliskiego współpracownika z czasów krakowskiej opozycji.

Pięć lat później udostępnił dziennikarzom wielu redakcji listę osób znajdujących się w zasobach archiwalnych IPN (zwaną odtąd listą Wildsteina). Tłumaczył, że chciał przyczynić się do przyspieszenia lustracji w Polsce. Za ujawnienie listy zapłacił zwolnieniem - został usunięty przez ówczesnego redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Grzegorza Gaudena. Przed redakcją "Rzeczpospolitej" odbył się wówczas wiec, którego uczestnicy - głównie dziennikarze z wielu warszawskich redakcji - domagali się przywrócenia publicysty do pracy. Bezskutecznie.

W maju 2006 rada nadzorcza TVP zdominowana przez przedstawicieli koalicji rządzącej wybrała Bronisława Wildsteina na szefa telewizji publicznej. Jednak politycy PiS, Samoobrony i LPR od pierwszych dni byli niezadowoleni z demonstrującego niezależność prezesa i już w lutym 2007 roku Wildsteina odwołano.

Publicysta "Rzeczpospolitej" jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, opublikował m.in. powieści "Jak woda" i "Mistrz" oraz tom opowiadań "Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością".