Szkoła dla Orłów

¦ To najstarsza i jedyna polska uczelnia lotnicza kształcąca personel dla lotnictwa wojskowego. Utworzona została w 1925 r. jako Oficerska Szkoła Lotnicza w Grudziądzu. W 1927 r. przeniesiono ją do Dęblina. Rok później została przemianowana na Szkołę Podchorążych Lotnictwa (SPL).

¦ II wojna światowa przerwała funkcjonowanie szkoły, poddając jej absolwentów najtrudniejszemu sprawdzianowi. Egzamin bojowy wzorowo zdawali na niebie Polski, Francji, Anglii, walczyli również w Afryce i Azji. Szkołę reaktywowano po wojnie. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 7 czerwca 1994 r., w ramach restrukturyzacji wojskowego szkolnictwa zawodowego, Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza rozpoczęła działalność jako Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.

¦ O przyjęcie do WSOSP mogą się ubiegać kobiety i mężczyźni, absolwenci szkół średnich, żołnierze odbywający czynną służbę wojskową, żołnierze rezerwy w stopniach szeregowych i podoficerskich oraz studiujący w szkołach niewojskowych, niekarani sądownie, mający polskie obywatelstwo. Uczelnia ma nowoczesne akademiki, świeżo wyremontowane sale. Studenci mogą korzystać z basenu, stadionu, kortów, boisk sportowych.

¦ Przez czas trwania nauki są objęci opieką lekarską i stomatologiczną. Dostają także żołd. - Uczelnia daje młodemu człowiekowi możliwość zdobycia fachowej wiedzy, fascynującego zawodu, i to we wspaniałych warunkach - mówi ppłk Andrzej Jaworski, szef Wydziału Planowania Kształcenia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Komendantem-rektorem uczelni był przez trzy miesiące gen. bryg. pil. Andrzej Błasik, który obecnie jest dowódcą Sił Powietrznych. Obowiązki rektora pełni płk pil. dr Marek Bylinka. Komendantem Wydziału Lotnictwa i dziekanem jest płk nawig. dr hab. inż. Marek Grzegorzewski, prodziekanem i zastępcą komendanta Wydziału Lotnictwa jest ppłk dr inż. Michał Burek.