Festiwalowe zmagania

47. Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczyna się 31 maja i potrwa do 5 czerwca. Wtedy też poznamy zdobywców Złotego Smoka, Złotego Lajkonika i nowej nagrody - Złotego Rogu.

Na amatorów kina czeka w Krakowie ponad 400 filmów, w tym 88 tytułów konkursowych. Selekcja nie była łatwa, gdyż na sam konkurs nadesłano w tym roku rekordową liczbę 2260 filmów. Ostatecznie do rywalizacji międzynarodowej stanie 46 filmów, 32 filmy zobaczymy w konkursie ogólnopolskim, a 10 obrazów pojawi się w najnowszej festiwalowej konkurencji - pełnometrażowego filmu dokumentalnego. W tej kategorii znalazły się aż trzy filmy polskie, m.in. głośne już "Istnienie" Marcina Koszałki, o życiu aktora Jerzego Nowaka, oraz nowe filmy Jacka Bławuta i Jana Komasy. Laureat tego konkursu odbierze Złoty Róg - przyznany w tym roku po raz pierwszy.

- W ten sposób odpowiadamy na światowe tendencje - wyjaśnia dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat, który sam wybrał filmy w tej konkurencji. - Tendencja wydłużania się filmu dokumentalnego jest coraz powszechniejsza i dlatego takiej kategorii nie powinno zabraknąć na krakowskim festiwalu.

Jego mocną stroną są wydarzenia towarzyszące konkursowi. Będzie uwielbiana przez publiczność "Noc teledysków" i egzotyczny "Dzień chiński". Znalazła się też w programie kolejna edycja Dragon Forum i Targów Filmowych w Muzeum Narodowym, jest cykl konferencji i filmowych seminariów.

Zaplanowano również pokazy prezentujące dorobek festiwali zagranicznych, retrospektywy kinematografii narodowych, m.in. cykle "Prowincje Europy", "Dźwięki muzyki", "Krakowskie premiery dokumentalne", "Laureaci festiwali". Nowością są wydarzenia plenerowe - "Salony PRL-u" na dziedzińcu Pałacu pod Baranami i "Na placu Zgody" - specjalna projekcja na terenie dawnego żydowskiego getta w Podgórzu.

Honorową nagrodę Smoka Smoków odbierze Raoul Servais - wybitny belgijski reżyser filmów animowanych, zdobywca Złotej Palmy w Cannes w 1979 roku za film zatytułowany "Harpia". Servais zaczynał karierę w 1954 roku jako asystent słynnego surrealisty Rene Magritte'a. Jego twórczość, mocno zanurzona w kulturze flamandzkiej, obejmuje około dwudziestu filmów animowanych i związana jest z ekspresjonizmem oraz realizmem magicznym. Pełny program znajduje się na stronie www.cff.pl. Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Filmowa.