Bezpłatne akcje od pracodawcy

Nie ma kosztów uzyskania przy sprzedaży udziałów i akcji pracowniczych uzyskanych bezpłatnie. Sprzedający je pracownik może pomniejszyć należny przychód tylko o koszty sprzedaży, jeśli je poniósł, np. o prowizję biura maklerskiego. Potwierdził to minister finansów w interpretacji z 18 marca 2004 r. (PB5/RD -033-2-106/04).

Jeśli pracownicy uzyskali akcje na warunkach preferencyjnych, mogą przy ustalaniu podatku uwzględnić wydatki na ich nabycie.

Co ważne, kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji i oczywiście udziałów w spółce z o.o., nabytych przez pracownika, jest także kwota dopłaty do ich ceny sfinansowana przez pracodawcę. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 16 marca 2007 r. (MB8/250/2007), będącym odpowiedzią na pytanie "Rz" (urzędy skarbowe udzielały w tej kwestii sprzecznych wyjaśnień).

Sprawa jest ważna, bo z możliwości nabycia akcji z finansowym wsparciem pracodawcy skorzystało bardzo wielu pracowników. Pamiętajmy, że dochód, od którego pracownik musi oddać fiskusowi 19 proc., to różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży a ceną zakupu, także w części pokrytej opodatkowaną dopłatą pracodawcy (powiększoną o ewentualne inne koszty). Wspomniane pismo jest dostępne na stronach internetowych "Rz":
http://www.rp.pl/prawo/pisma).