Założenia przyjęte do wypełnienia wykazów

Sąd Rejonowy Sąd Gospodarczy ogłosił 30 kwietnia bieżącego roku upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika Miramix sp. z o.o. w Rzeszowie. Tego dnia nastąpiła więc niewypłacalność pracodawcy. Na dzień upadłości spółka zatrudniała 21 osób, z czego:

  • 12 pracowało,
  • 4 przebywały na urlopie wychowawczym,
  • 2 na urlopie bezpłatnym,
  • 3 na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.

Ponadto na miesiąc przed datą upadłości rozwiązano stosunki pracy z trzema osobami.

I. WYKAZ ZBIORCZY

Syndyk złożył zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych 28 maja 2007 r. Wykaz objął świadczenia dotyczące okresów poprzedzających datę upadłości oraz 15 osób:

  • 12 pracujących,
  • 3, których stosunki pracy ustały 31 marca 2007 r.

Pozostałych pracowników syndyk nie zewidencjonował w zbiorczym wykazie, gdyż podczas trzech miesięcy poprzedzających datę niewypłacalności nie osiągały dochodu (urlopy bezpłatne) albo otrzymywały świadczenia finansowane przez ZUS (zasiłki chorobowe) lub przez gminę (zasiłki wychowawcze).

Dla trzech osób, których stosunki pracy ustały 31 marca 2007 r., czyli przed datą niewypłacalności (liczba porządkowa wykazu: 1, 5, 11), wnioskował o wynagrodzenia za trzy miesiące poprzedzające datę ustania stosunku pracy, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za 2007 r., odszkodowania, o których mowa w art. 361 § 1 kodeksu pracy, oraz odprawy pieniężne. Uwaga: w skład wynagrodzeń ujętych w kolumnach 5 - 7 wykazu wchodzą wynagrodzenia za pracę, za czas choroby oraz za czas urlopu wypoczynkowego. Dla pozostałych 12 osób wnioskowano wyłącznie o wypłatę wynagrodzeń. Stosunki pracy tych osób ustaną w okresie późniejszym i wówczas syndyk masy upadłości będzie mógł wystąpić dla nich o wypłatę odszkodowań (art. 361 § 1 k.p.) oraz odpraw pieniężnych na podstawie wykazu uzupełniającego niezaspokojonych roszczeń pracowniczych. Dwie spośród 12 osób osiągnęły wynagrodzenia za jeden miesiąc, przekraczające przeciętne miesięczne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału, ogłoszone przez prezesa GUS w Monitorze Polskim na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym dla tych osób (liczba porządkowa wykazu: 4 i 9) syndyk masy upadłości zawnioskował o wynagrodzenia ograniczone - do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pierwszy kwartał 2007 r., tj. 2709,14 zł. Ograniczenie dotyczy wynagrodzeń za każdy miesiąc z osobna.

Do zbiorczego wykazu syndyk dołączył następujące dokumenty:
1. załącznik A do zbiorczego wykazu (str. 6),
2. kopię aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym,
3. aktualne zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON oraz aktualną kopię decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
4. aktualne zaświadczenie banku o numerze prowadzonego rachunku,
5. kopię postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości spółki,
6. oświadczenie syndyka o przysługiwaniu zwolnionym pracownikom odpraw pieniężnych, o których mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) oraz o ich wysokości,
7. oświadczenie syndyka, że pracownicy ujęci w wykazie nie osiągnęli kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, o której mowa w art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
8. oświadczenie syndyka o obowiązującej stopie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ustalonej zgodnie z ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.) (dla spółki Miramix wysokość składki wypadkowej wynosi 2,0 proc.),
9. uwiarygodnione kopie świadectw pracy osób ujętych w wykazie, z którymi rozwiązano stosunek pracy,
10. ponadto syndyk udostępnił do wglądu dokumenty kadrowo-płacowe dotyczące osób ujętych w wykazie (listy płac, umowy o pracę).

II. WYKAZ UZUPEŁNIAJĄCY

Stosunki pracy 10 osób ustały 31 maja 2007 r., czyli po dacie niewypłacalności pracodawcy. Dlatego syndyk niezwłocznie przygotował wykaz uzupełniający i złożył go 8 czerwca 2007 r. do biura Funduszu w Rzeszowie.

Wykazem objął wyłącznie odprawy pieniężne oraz odszkodowania, o których mowa w art. 361 § 1 k.p. W stosunku do dwóch osób zastosowano ograniczenie - do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pierwszy kwartał 2007 r., tj. do 2709,14 zł.

Dla pozostałych osób nadal pozostających w zatrudnieniu syndyk wystąpi o wypłatę świadczeń, na podstawie kolejnych wykazów uzupełniających, niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy tych osób. Należy jednak pamiętać, że wypłata świadczeń ze środków Funduszu, z okresów przypadających po dacie niewypłacalności pracodawcy może dotyczyć świadczeń, do których uprawnienie powstało w okresie do czterech miesięcy po tej dacie.

Do wykazu uzupełniającego syndyk dołączył oświadczenie wymienione w pkt 6 oraz uwiarygodnione kopie świadectw pracy osób ujętych w wykazie.