Od sojuszu z PC do apelu z Kwaśniewskim

¦ 1990 r. - Porozumienie Centrum to pierwsza partia, z którą związał się Lech Wałęsa. Partia Jarosława Kaczyńskiego domagała się skrócenia kadencji Sejmu kontraktowego i roz PiSania wyborów prezydenckich. Kandydatem PC na prezydenta był Lech Wałęsa, który wygrał wybory. Ale jego drogi z PC szybko się rozeszły.

¦ 1993 r. - Lech Wałęsa zapowiedział utworzenie Komitetu Wyborczego Bezpartyjny Blok Wspierania Reform. Ta inicjatywa nawiązywała do tradycji propiłsudczykowskiego Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. BBWR wprowadził do Sejmu swoich przedstawicieli, ale krótko po wyborach prezydent zaczął się od niego odcinać. Zaapelował nawet, aby BBWR nie wystawiał kandydatów na posłów w kolejnych wyborach w 1997 roku.

¦ 1997 r. - w przeddzień wyborów, w czasie trwania ciszy wyborczej Wałęsa zapowiedział utworzenie Chrześcijańskiej Demokracji III Rzeczypospolitej. ChD III RP została zarejestrowana w grudniu 1997 roku. W założeniu miała się stać pierwszą masową chadecją. Nowa partia Wałęsy, zbudowana przy Instytucie Lecha Wałęsy, nie zdobyła jednak masowego elektoratu. Po wyborach prezydenckich w 2000 roku, które Wałęsa przegrał, Chadecja III RP uległa całkowitej marginalizacji.

¦ 2001 r. - Chrześcijańska Demokracja III RP połączyła się z Forum Obywatelskim Janusza Tomaszewskiego. Powstało nowe ugrupowanie Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja. Lech Wałęsa został honorowym przewodniczącym tej formacji. Partia nie zarejestrowała list wyborczych i zniknęła ze sceny politycznej.

¦ maj 2007 r. - Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski podpisali wspólny apel o przestrzeganie demokratycznych standardów w Polsce.