Na te pytania trzeba odpowiedzieć przy szacowaniu

Oceniając, czy na dzień bilansowy zachodzi potrzeba ustalenia odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości aktywów, musimy rozpatrzyć co najmniej następujące kwestie.

ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA INFORMACJI:

pkt 4.2. KSR 4

¦ Czy wystąpiły okoliczności wskazujące na to, że jednostka może nie uzyskać należnych jej kwot pieniężnych lub innych świadczeń? Może to być wywołane np. negatywnymi zmianami w środowisku rynkowym czy prawnym dłużników jednostki, które mogą spowodować wystąpienie u nich poważnych trudności finansowych, a co za tym idzie trudności z regulowaniem zobowiązań lub nawet ogłoszenie upadłości.
¦ Czy odzyskanie kosztów poniesionych na wykonanie długotrwałej usługi jest prawdopodobne pomimo np. wątpliwej ważności umowy, toczącej się rozprawy sądowej związanej z umową lub niemożności wypełnienia wszystkich postanowień?
¦ Czy przewidywany wcześniej rozkład w czasie wpływów pieniężnych spodziewanych z określonego składnika aktywów się zmieni? Może to wynikać np. z przyznania dłużnikowi specjalnych udogodnień, które wynikają z jego trudności finansowych (np. umorzenie części odsetek od pożyczonego kapitału).
¦ Czy utrata wartości rynkowej poszczególnych składników aktywów, jaka nastąpiła w ciągu okresu sprawozdawczego, jest znacznie wyższa, niż można się było spodziewać w wyniku upływu czasu i zwykłego użytkowania?
¦ Czy w ciągu okresu sprawozdawczego lub do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego nastąpił spadek cen na rynkach odbiorców lub wzrost cen na rynkach dostawców, na których jednostka prowadzi działalność?
¦ Czy przewiduje się wzrost kosztów niezbędnych do doprowadzenia sprzedaży zapasów do skutku?
¦ Czy na rynku instrumentów finansowych i inwestycji, z których jednostka korzysta, wystąpiły niekorzystne zmiany wartości?
¦ Czy w ciągu okresu sprawozdawczego nastąpiły lub w niedalekiej przyszłości nastąpią znaczne, niekorzystne dla jednostki, zmiany o charakterze technologicznym, rynkowym, gospodarczym lub prawnym w otoczeniu, w którym jednostka prowadzi działalność lub też na rynkach, do obsługi których aktywa jednostki są wykorzystywane?
¦ Czy w ciągu okresu sprawozdawczego nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych lub innych rynkowych stóp zwrotu z inwestycji i czy prawdopodobne jest, że wzrost ten wpłynie na stopę dyskontową stosowaną do wyliczenia wartości użytkowej danego składnika aktywów i istotnie obniży teraźniejszą wartość spodziewanych korzyści ekonomicznych z tego składnika?
¦ Czy wynikająca z ksiąg rachunkowych wartość aktywów netto jednostki na dany dzień bilansowy jest wyższa od wartości rynkowej lub godziwej akcji (udziałów) przez nią wyemitowanych?
¦ Czy wobec zaistnienia innych przesłanek można uznać, że wynikająca z ksiąg rachunkowych wartość niektórych (lub wszystkich) składników aktywów jest wrażliwa na wystąpienie stwierdzonych okoliczności i zmian?

WEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA INFORMACJI:

pkt 4.3. KSR 4

¦ Czy istnieją dowody na to, że nastąpiło fizyczne uszkodzenie rzeczowych składników aktywów? Może to wynikać np. z ustaleń spisu z natury czy meldunków z produkcji. Utrata wartości zapasów lub należności może nastąpić wobec niedotrzymania przez kontrahentów terminu zapłaty - o czym świadczy zaleganie określonych składników zarówno długo- jak i krótkoterminowych.
¦ Czy w ciągu okresu sprawozdawczego nastąpiły lub prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości nastąpią znaczne i niekorzystne zmiany dotyczące zakresu lub sposobu, w jaki składniki aktywów są lub będą wykorzystywane?
¦ Czy jednostka zamierza zaniechać lub restrukturyzować działalność, do której są wykorzystywane określone składniki aktywów? Czy zamierza zbyć lub zlikwidować jakieś składniki aktywów przed uprzednio przewidywanym terminem?
¦ Czy istnieją dowody świadczące o tym, że ekonomiczne skutki wykorzystania jakichś składników są lub w przyszłości będą gorsze od oczekiwanych?
¦ Czy można uznać, że wartość niektórych (lub wszystkich) składników aktywów wynikająca z ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy jest wrażliwa na wystąpienie innych stwierdzonych okoliczności i zmian?