Urzędy skarbowe o skutkach wyboru roku innego niż kalendarzowy
Bez wpływu na termin korekty VAT

¦ Kiedy należy sporządzić roczną korektę VAT naliczonego: w deklaracji VAT za styczeń czy za pierwszy miesiąc roku podatkowego wybranego dla celów CIT?

Bez względu na wybór roku podatkowego dla celów CIT firma powinna skorygować VAT w deklaracji styczniowej. Z art. 11 ordynacji podatkowej wynika, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Tymczasem ustawa o VAT nie zawiera postanowień w tym zakresie. (interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 21 lutego 2005 r., PSUS/PPOI/443/41/ 05 /MK)

Termin złożenia druku IFT-2R zależy od dnia bilansowego

¦ W jakim terminie należy złożyć do urzędu skarbowego informację o dochodach nierezydentów IFT-2R, gdy rok podatkowy spółki trwa od 1 kwietnia do 31 marca?

Formularz ten należy złożyć nie później niż trzy miesiące po zakończeniu roku podatkowego, czyli do 30 czerwca. Wynika to bezpośrednio z art. 26 ust. 3a ustawy o CIT, zobowiązującego do składania tej deklaracji. W przepisie tym jest bowiem mowa nie o roku kalendarzowym, ale o podatkowym. (interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 19 maja 2006 r., DP/PD/423-0026/1/06/AK)

Uchwałę trzeba podjąć odpowiednio wcześniej

¦ Czy uchwała zgromadzenia wspólników o zmianie roku obrotowego spółki jest skuteczna, gdy została podjęta zbyt późno, aby powiadomić o niej urząd skarbowy w wymaganym przez ustawę o CIT terminie?

Nie. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki lub w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Jest to termin prawa materialnego. (interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 24 września 2004 r., US 72/ROP1-634/ID/04)