Struktura organizacji

Najważniejsze znaczenie dla procesu powstawania MSSF ma Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości - to na niej spoczywa całkowita odpowiedzialność za treść standardów. W jej skład wchodzi 14 członków powoływanych przez kuratorów Fundacji Komitetu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (KMSR). Fundacja natomiast spełnia głównie rolę organizacyjno-marketingową: pozyskuje środki finansowe, rozpowszechnia stosowanie MSSF na świecie oraz wspiera proces konwergencji z innymi standardami uznanymi na całym świecie (np. US GAAP). Nie można jednak umniejszać roli, jaką kuratorzy odgrywają w całej organizacji - bowiem to właśnie oni powołują i odwołują członków wszystkich pozostałych organów. Jednym z kuratorów (w sumie 22 osoby) jest Polka, Alicja Kornasiewicz. Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF) jest jedynym organem uprawnionym do wydawania obowiązujących interpretacji MSSF. Starsze interpretacje noszą jeszcze nazwę poprzednika KIMSF - czyli Stałego Komitetu ds. Interpretacji (SKI).

W przypadku Rady Konsultacyjnej ds. Standardów (RKS) możemy mówić o wyłącznie doradczej roli w procesie powstawania MSSF, jej opinie nie pozostają jednak bez wpływu na ostateczny kształt MSSF. RKS jest również pewnego rodzaju pośrednikiem łączącym Radę MSR (RMSR) z organizacjami zajmującymi się rachunkowością na całym świecie.

Najniższą pozycję w strukturze organizacji zajmują zespoły techniczne. W ich skład wchodzą osoby, które na podstawie poleceń członków RMSR (lub KIMSF) opracowują treści standardów.