Powstają centra telepracy

Program doradczo-szkoleniowy Elastan ("Elastyczne stanowiska pracy i ochrona kapitału intelektualnego firm") jest prowadzony m.in. przez instytucje, uczelnie oraz lokalne stowarzyszenia z województwa mazowieckiego, a finansuje go Europejski Fundusz Społeczny.

W ramach projektu w trzech mazowieckich miastach powstały centra telepracy. W każdym z tych centrów zorganizowanych jest 11 stanowisk pracy. Osoby tam zatrudnione współpracują z lokalnymi firmami. Na przykład w Pułtusku jedna z osób jest kosztorysantem napraw dla pięciu warsztatów samochodowych, wGarwolinie z kolei plastyk realizuje projekty graficzne dla okolicznych firm.

Osoby, które zgadzają się pracować w ramach telepracy, odbywają najpierw szkolenie, na którym się dowiadują, czy mają predyspozycje do tego, by pracować samodzielnie i w oddaleniu od siedziby firmy. Telepracownikiem bowiem może być osoba, która ma wysoki poziom samokontroli, umie samodzielnie układać swój czas pracy i hierarchię ważności zadań. W Polsce w tym trybie pracuje niespełna 2 proc. zatrudnionych ogółem, gdy np. w krajach skandynawskich - kilkanaście procent.