Niższy limit dla agenta

Z art. 113 ust. 8 ustawy o VAT wynika, że dla niektórych podatników limit sprzedaży uprawniającej do zwolnienia liczony jest inaczej. Jest nim 30-krotność prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonanie usługi.

Podatnik traci więc zwolnienie, jeśli wartość osiągniętej przez niego prowizji pomnożona przez 30 przekroczy kwotę 10 000 euro (w 2007 r. graniczna wysokość prowizji wynosi 1323,33 zł). U rozpoczynających działalność trzeba ten limit ustalić w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Dotyczy to podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT - prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze.

Ale uwaga, zastosowanie tego przepisu zostało w praktyce w znacznej części wyłączone przez § 9 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. (DzU nr 97, poz. 970 ze zm.) w stosunku do agentów, zleceniobiorców i pośredników, a także innych osób wykonujących usługi na podstawie umów o podobnym charakterze. Rozliczają oni VAT dopiero, gdy wartość ich sprzedaży przekroczy ogólny limit 10 tys. euro (warunkiem jest jednak, by nie wykonywali innych niż tu wymienione czynności opodatkowanych).