Urzędy o udziale w przetargach

¦ Startując w przetargach, spółka przekazuje próbki towarów, np. wykonuje fragment posadzki o wymiarach jednego metra kwadratowego. Są one jednym z czynników analizowanych przez osoby decydujące o wyborze kontrahenta. Czy związane z tym wydatki są kosztem uzyskania przychodu?

Tak. Przystąpienie do przetargu można potraktować jako działanie zmierzające do uzyskania przychodu. Wydatki z tym związane podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów, jeżeli udokumentuje celowość ich poniesienia. Z wniosku wynika, że spółka zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych i wszelkiego rodzaju klejów dla przemysłu. Wykonanie próbki z oferowanych materiałów a także stworzenie i dołączenie dokumentów dotyczących tych próbek i materiałów na potrzeby przetargu należy więc uznać za koszt uzyskania przychodów.
Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 4 sierpnia 2006 r. (1472/ROP1-423-177/255/06/RM)

Gwarancja zapłaty wadium zmniejsza dochód

¦ Podatnik przystąpił do przetargu publicznego. Warunkiem uczestnictwa było wpłacenie na okres dwóch miesięcy wadium w wysokości przekraczającej 500 tys. zł. Ze względu na wysokość tej kwoty przedsiębiorca zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową o gwarancje ubezpieczeniowe zapłaty wadium. W zamian musiał wpłacić tzw. gwarancję wadialną w wysokości 3140 zł. Czy jest to koszt podatkowy?

Tak. Obowiązek poniesienia tego wydatku wynika z prawa zamówień publicznych. Dopuszcza ono wpłatę wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowych. Bez zapłaty tej kwoty przystąpienie do przetargu byłoby niemożliwe. Dlatego należy uznać, że wydatki z tytułu wniesienia gwarancji wadialnych dotyczące udzielenia przez firmę ubezpieczeniową gwarancji należytego wykonania umowy zostały poniesione w celu uzyskania przychodu.
Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu z 12 października 2004 r. (IPD1/415-37/04)