Jak się starać o pieniądze

Procedurę przyznania zwrotu kosztów doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy można podzielić na trzy etapy. Oto one.

ETAP 1. Składamy wniosek o finansową pomoc

Najpierw trzeba napisać wniosek do starosty o przyznanie finansowej pomocy. Określamy w nim m.in. liczbę stanowisk, rodzaj pracy, kwotę refundacji, koszty, jakie poniesie w ciągu 24 miesięcy za zatrudnienie skierowanych bezrobotnych (wynagrodzenia brutto i opłacone od nich składki na ubezpieczenie społeczne) oraz liczbę zatrudnionych na pełny etat z 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, a przy działalności gospodarczej - liczbę tych pracowników zatrudnionych przez okres krótszy niż 12 miesięcy. We wniosku podajemy także formę zabezpieczenia zwrotu refundacji.

ETAP 2. Do wniosku dołączamy oświadczenia lub zaświadczenia

Przykładowo: oświadczenie o tym, że pracodawca nie zalega z wypłatą wynagrodzeń, danin publicznych czy zobowiązań cywilnoprawnych, albo zaświadczenia z ZUS czy urzędu skarbowego.

ETAP 3. Czekamy na decyzję starosty

Po spełnieniu wszystkich formalności pozostaje czekać na decyzję starosty. Na rozpatrzenie wniosku starosta ma 30 dni. Wniosek może rozpatrzyć negatywnie, m.in. gdy przedsiębiorca w ciągu trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku otrzymał z Funduszu Pracy środki na utworzenie dodatkowego stanowiska pracy, a pożyczkę tę wykorzystał niezgodnie z umową albo jej nie spłacił.

ETAP 4. Podpisujemy umowę

Jeżeli firma spełnia ustawowe warunki i starosta przyzna refundację, to nie pozostaje nic innego, jak zawrzeć umowę. Musi mieć ona formę pisemną i zawierać postanowienia, że przedsiębiorca:
¦ zatrudnia bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy,
¦ utrzyma nowe stanowiska pracy przez trzy lata, a w małych i średnich
przedsiębiorstwach przez dwa lata,
¦ zwróci refundację wraz z odsetkami w ciągu 30 dni od wezwania, jeśli nie dotrzyma zobowiązań wynikających z umowy.