Urzędy skarbowe o rozliczaniu VAT

¦ W jaki sposób osoba wykonująca czynności syndyka powinna prawidłowo wyliczyć limit do zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o VAT?

Przepis ten nakazuje przyjąć do proporcjonalnego obliczania limitu zwolnienia z VAT okres prowadzonej sprzedaży, liczony od dnia rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu do zakończenia danego roku. Podatnik wskazał jako dzień rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych dzień wydania postanowienia sądu o wyznaczeniu go na syndyka masy upadłościowej, czyli 10 stycznia 2006 r. Do proporcji należy zatem przyjąć 356 dni (liczone od 10 stycznia do 31 grudnia 2006 r.), jako okres, w którym podatnik wykonuje czynności syndyka masy upadłościowej. Reasumując: do obliczenia limitu zwolnienia od podatku VAT jako datę początkową przyjmuje się dzień rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. (interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 18 grudnia 2006 r., PP/443105/06/35)

¦ Jako osoba bezrobotna otrzymałam z powiatowego urzędu pracy jednorazową pomoc finansową na pokrycie wydatków związanych z założeniem firmy. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jako datę rozpoczęcia tej działalności podałam 15 stycznia 2007 r. W PUP poinformowano mnie, że przyznane pieniądze muszą być wydatkowane w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli do 14 stycznia 2007 r. Zakupy notebooka, kasy fiskalnej, regałów sklepowych oraz towarów handlowych poczyniłam w okresie od 4 do 13 stycznia 2007 r. Czy jako podatnik VAT, który złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, mogę rozliczyć VAT z faktur wystawionych przed rozpoczęciem działalności?

Tak

W momencie złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R dana osoba staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT. Status podatnika zarejestrowanego trzeba mieć nie w dniu wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, ale z momentem gdy powstaje możliwość realizacji prawa do odliczenia. A ta powstaje w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za miesiąc następny. Jeżeli podatnik w deklaracji podatkowej za dany okres wykazuje kwotę VAT do odliczenia, to istotne jest, czy złożył zgłoszenie rejestracyjne przed upływem terminu złożenia tej deklaracji. (interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 9 marca 2007 r., I USBIII/436/4/2007/kk)

¦ Podatnik kupił towary handlowe, dofinansowane ze środków przyznanych przez powiatowy urząd pracy na rozpoczęcie działalności. Zakupy poczynił przed wpisaniem firmy do ewidencji działalności gospodarczej i przed rejestracją dla celów VAT. Czy może odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakupy przed rozpoczęciem działalności, a jeżeli nie skorzystał z tej możliwości - złożyć korektę deklaracji?

Tak

Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy o VAT prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje podatnikom, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Według art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT powstaje ono w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie skorzysta z odliczenia w tych terminach, to - zgodnie z art. 86 ust. 11 - może to zrobić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli we wskazanych wyżej okresach podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę VAT naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19). Prawo do odliczenia może być zrealizowane także w trybie art. 86 ust. 13, zgodnie z którym, jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego w terminach, o których mowa wyżej, może to zrobić przez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło to prawo. Osoba składająca zgłoszenie rejestracyjne VAT nabywa prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług z zamiarem ich wykorzystania w działalności opodatkowanej. Dla odliczenia ważny jest zamiar przeznaczenia ich na działalność gospodarczą podlegającą VAT. Biorąc pod uwagę zasadę neutralności VAT, a także posiadanie przez osobę prowadzącą działania przygotowawcze do uruchomienia działalności gospodarczej statusu podatnika VAT (jest on kategorią obiektywną niezależną od faktu zarejestrowania się w tym charakterze), uznać należy, że status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miały miejsce czynności opodatkowane, z których wynika podatek do odliczenia. (interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z 27 lutego 2007 r., DO/443-4/07)