Spółka sposobem na stawkę liniową

Jak ominąć zakaz rozliczania się stawką liniową? Założyć spółkę menedżerską. Pisaliśmy o tym w DF z 23 stycznia br. Przypomnijmy, że mechanizm jest w miarę prosty: dwóch menedżerów zakłada spółkę jawną albo komandytową i podpisuje umowę o zarządzanie. Za swoje usługi spółka wystawia faktury. Wynagrodzenie wspólnicy dzielą proporcjonalnie do udziału w zysku. Nie jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście, bo kontrahentem jest spółka jawna (komandytowa), która jest przedsiębiorcą i po prostu deleguje jednego ze wspólników do wykonania kontraktu. Menedżer uzyskuje więc przychód z udziału w spółce, który jest przychodem z działalności gospodarczej.

Co na to organy podatkowe? Menedżerów spotkała miła niespodzianka - akceptują takie postępowanie. Najświeższy przykład to interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 15 czerwca br. (ŁUS-II-2-415/18/07/AT). Firma X zleciła zarządzanie i administrowanie spółce komandytowej. Utworzyli ją prezes jednoosobowego zarządu firmy X i jej prokurent. Zakres usług spółki komandytowej to m.in. kierowanie bieżącą działalnością, koordynowanie prac wszystkich pionów, prowadzenie polityki kadrowej i płacowej, nadzór nad sprawami firmy, wdrażanie strategii rozwoju. Jednym słowem zarządzanie. Do wykonywania tych usług wytypowany został wspólnik spółki komandytowej - prokurent firmy X. Jak zakwalifikować przychody wspólników spółki komandytowej? Zdaniem urzędu nie jest to działalność wykonywana osobiście, zdefiniowana w art. 13 pkt 9 updof. Oto argumentacja. Usługi zarządzania i administrowania są wykonywane w ramach działalności gospodarczej, a nie na podstawie umowy zawieranej z jednym ze wspólników, tj. osobą fizyczną. Stronami umowy jest zarządzana firma i spółka komandytowa. Należność za usługi otrzymuje spółka komandytowa (na podstawie faktur), a nie osoba fizyczna (wspólnik). Spółka komandytowa (działająca na podstawie kodeksu spółek handlowych) prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie jest podmiotem wymienionym w art. 1 updof. Jej działalność odpowiada definicji działalności gospodarczej. Jeżeli taką działalność prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Podobnie rozumuje Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady w interpretacji z 8 stycznia br. (DG/415-87/06), w której czytamy: "przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce jawnej będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie będą wykonywane osobiście przez wnioskodawcę, lecz przez wspólników spółki jawnej". Tak też uważa Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów (interpretacja z 14 marca 2006 r., 1433/NG/GF/VI/415-106/05/06/WR).