Urzędy skarbowe o opodatkowaniu ryczałtem

¦ Czy działalność gospodarcza w zakresie produkcji części zamiennych do wózków widłowych może być opodatkowana ryczałtem?

Tak

Opodatkowania w tej formie nie stosuje się do działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Tak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o ryczałcie. Przedmiotem działalności gospodarczej podatnika nie jest handel, lecz produkcja i sprzedaż wyprodukowanych przez niego części i podzespołów do pojazdów mechanicznych, jakimi są wózki widłowe.

Podatnik nie ma jednak racji, twierdząc, że wózek widłowy nie jest pojazdem mechanicznym. Ustawa o ryczałcie nie definiuje pojęcia "pojazd mechaniczny" ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Należy więc sięgnąć po wykładnię językową. Według "Nowej encyklopedii powszechnej PWN" pojazd mechaniczny to "pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych". (interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej z 5 kwietnia 2007 r., DP/415-6/07)

¦ W ramach działalności gospodarczej wykonuję usługi budowlane. Jednocześnie świadczę usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego dla przedsiębiorstwa budowlanego. Czy możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem?

Tak

W załączniku nr 2 do ustawy o VAT jako wyłączone z ryczałtu wymienione zostały m.in. usługi oznaczone według PKWiU symbolem 74.1 - doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Jednak podatnik świadczy usługi menedżerskie (czyli usługi zarządzania) w ramach kontraktu menedżerskiego, a przychody osiągane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i kontraktów menedżerskich, na podstawie art. 13 pkt 9 updof, są kwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z działalności gospodarczej.

Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie mają zastosowania przepisy ustawy o ryczałcie. Zatem rodzaj wykonywanych przez podatnika usług w ramach kontraktu menedżerskiego nie ma wpływu na możliwość opodatkowania ryczałtem przychodów ze świadczenia usług budowlanych w ramach działalności gospodarczej. (interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie z 28 lutego 2007 r., IUS.DO/415/24/MC/07)

¦ Czy montaż części samochodowych niezbędnych do wykonywania usług blacharsko-lakierniczych wyłącza z opodatkowania ryczałtem?

Nie

Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Działalność usługowa w zakresie handlu to - według art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o ryczałcie - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Zgodnie z PKWiU wykonywane przez podatnika usługi są sklasyfikowane pod symbolem 50.20.14 - usługi w zakresie obsługi i napraw nadwozi samochodów osobowych (drzwi, zamków, okien, lakierowanie, naprawy powypadkowe), oraz 50.20.23 - usługi w zakresie obsługi i napraw nadwozi pozostałych pojazdów samochodowych (drzwi, zamków, okien, lakierowanie, naprawy powypadkowe). Usługi w zakresie handlu częściami zamiennymi są sklasyfikowane odrębnie pod symbolem 50.30. Tak więc montaż części zamiennych do naprawianych przez podatnika samochodów nie spełnia definicji działalności usługowej w zakresie handlu i w związku z tym jego usługi mogą być opodatkowane ryczałtem. (interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej z 23 marca 2007 r., PDOF/415-3/07)