Przykłady
Przykład 1

Pan Andrzej otrzymał propozycję prowadzenia zajęć w prywatnej wyższej szkole ekonomicznej. Mają się one odbywać raz w tygodniu. Pracownika nie będzie w firmie w poniedziałki od 8.00 do 10.30. Jego szef może w tym wypadku zwolnić go od pracy na podstawie § 13 ust. 1 rozporządzenia.

Przykład 2

Pan Tomasz ma prowadzić ćwiczenia ze studentami na uniwersytecie w każdy poniedziałek po osiem godzin. Pracodawca nie może się zgodzić na zwolnienie na podstawie § 13 rozporządzenia, bo doszłoby do przekroczenia dopuszczalnych limitów czasowych. Pracownika nie byłoby w firmie dłużej niż sześć godzin w tygodniu i więcej niż 24 godziny w miesiącu. Przekroczona byłaby zarówno norma tygodniowa, jak i miesięczna określona w rozporządzeniu.

Przykład 3

Pani Olga prowadzi zajęcia dla studentów Politechniki Gdańskiej - dwie godziny co dwa tygodnie. Pracodawca może zwolnić ją do ich prowadzenia na podstawie rozporządzenia, bo mamy tu do czynienia ze szkołą wyższą wymienioną w § 1 ust. 1 rozporządzenia i prowadzeniem zajęć dydaktycznych.

Przykład 4

Pracownica centrum finansowego pani Ewa ma prowadzić szkolenia dla księgowych z rachunkowości zarządczej - po sześć godzin w co drugi czwartek. Organizuje je stowarzyszenie księgowych, które ma osobowość prawną, prowadzi działalność oświatową i ma odpowiednią akredytację. Jej pracodawca może ją zwolnić do prowadzenia tych szkoleń na podstawie art. 13 ust. 2 rozporządzenia.