Porównanie zmian
Skorygowane akty prawne   Jak byłoJak jest lub będzie
Kodeks pracy - w dziale II dodano rozdział II dotyczący telepracy Nie było przepisów regulujacych telepracę Z art. 675 k.p. wynika, ze pracę można wykonywać regularnie poza zakladem pracy, wykorzystując środki komunikacji elektronicznej. Pracownik, który wykonuje pracę w tych warunkach (telepracownik), przekazuje pracodawcy wyniki pracy za pomocą Internetu.
Uwaga!
Wobec telepracownika pracodawca ma takie same obowiązki jak wobec pozostałych zatrudnionych. Musi zatem prowadzić dokumentację związaną z jego stosunkiem pracy oraz akta osobowe.
Telepracownika trzeba wysłać na wstępne badania lekarskie i szkolenie bhp. Trzeba też przedstawić mu informację o warunkach zatrudnienia.
Telepracownik nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Telepracownikowi tak jak innym przysługuje też prawo do wszystkich urlopów oraz świadczeń socjalnych. Warto też pamiętać, że tak jak inni korzysta on w szczególnych okresach z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. ludności.
Kodeks pracy - w dziale VI dotyczącym czasu pracy zmieniono przepisy dotyczące pracy w święta i niedziele Pracodawca mógł zatrudniać pracowników w handlu w święta W placówkach handlowych nie można organizować pracy w święta i świąteczną niedzielę. Taki zakaz wynika z art. 1519 k.p. Jeśli chodzi natomiast o pracę w niedzielę niebędącą świętem, to tak jak dotychczas praca w tym dniu jest możliwa m.in. w placówkach handlowych, ale tylko przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby
Karta nauczyciela Nauczyciel mógł przejść na wcześniejszą emeryturę, gdy spełnił ustawowe warunki i rozwiązał z pracodawcą stosunek pracy Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury nie jest uzależnione od zakończenia zatrudnienia o ile do końca tego roku nauczyciele spełnią warunki dotyczące stażu pracy.
Nauczyciele, którzy w okresie między 1 stycznia a 31 sierpnia br. rozwiązali stosunek pracy na potrzeby wcześniejszej emerytury mogą złożyć oświadczenie o powrocie na dotychczasowe stanowisko pracy. Dyrektor nawiąże ponownie stosunek pracy, o ile:
nie zatrudnił na dotychczasowym stanowisku pracy innej osoby,
przywrócenie do pracy jest uzasadnione wymaganą ilością godzin nauczania danego przedmiotu w szkole.