Przełożony może się przyczynić

Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczynili się do szkody lub jej zwiększenia (art. 117 k.p.). Przyczynienie się szefa może polegać na tym, że nie zapewnił pracownikowi właściwych warunków pracy, zwłaszcza gdy zatrudniony mu to zgłaszał. Przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca bowiem przyjmuje na siebie zobowiązanie zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy.

Warto przytoczyć tu wyrok SN z 5 września 1972 r. (I PR 360/712), w którym uznał on, że przyczynieniem się pracodawcy do szkody wynikłej z niekompetencji pracowników jest niewłaściwy ich dobór. W tym wypadku chodziło o murarza, któremu powierzono obowiązki magazyniera. Odnieść to można również do innych zatrudnionych, choć pozyskanie dziś kompetentnego pracownika nie jest takim problemem, jak przed laty.

Dodać warto, że Sąd Najwyższy za uzasadnione uznał rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę z nieprzydatnymi zawodowo lub nieporadnymi pracownikami, którzy także z przyczyn przez nich niezawinionych nie mogą sprostać obowiązkom pracowniczym (wyrok z 1 października 1998 r., I PKN 363/98).