Ile maksymalnie zapłacisz notariuszowi

¦ Zawierając warunkową umowę sprzedaży, kupujący (bo to on najczęściej ponosi koszty związane z zawarciem aktu notarialnego) płaci notariuszowi nie więcej niż połowę maksymalnej stawki wynikającej z rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (DzU z 2004 r. nr 148, poz. 1564 ze zm.). Tak samo jest przy umowie przenoszącej własność. Natomiast, jak słusznie zauważyli nasi czytelnicy, przy pierwszej umowie - przedwstępnej (opisywanej przez nas tydzień temu) rozporządzenie nie przewiduje takiego zastrzeżenia. To oznacza, że notariusz może wówczas pobrać pełną maksymalną stawkę taksy notarialnej.

¦ W sumie przy trzech opisywanych przez nas umowach związanych z zakupem działki rolnej kupujący zapłaci maksymalnie dwukrotność taksy notarialnej:
> pełną maksymalną taksę notarialną przy umowie przedwstępnej,
> połowę maksymalnej taksy notarialnej przy warunkowej umowie sprzedaży,
> połowę maksymalnej taksy notarialnej przy umowie przenoszącej własność.

W praktyce jednak - o czym warto wiedzieć - niektórzy notariusze pobierają niższe opłaty. Zdarza się, że gdy w tej samej kancelarii zawieramy wszystkie trzy umowy (przedwstępną, warunkową i przenoszącą prawo własności), to notariusz pobiera połowę maksymalnej taksy także od umowy przedwstępnej albo rezygnuje z wynagrodzenia za jedną z umów (a ściślej ustala swoje wynagrodzenie na minimalnym poziomie, np. 10 groszy plus 2 grosze VAT, jako że czynność nie może być całkiem bezpłatna).

¦ Oczywiście do taksy notarialnej zawsze należy dodać:
¦ VAT (22 proc. wynagrodzenia notariusza),
¦ wynagrodzenie notariusza za sporządzenie każdego wniosku (maksymalnie 200 zł za każdy wniosek + 22 proc. VAT),
¦ opłatę za wypisy aktu notarialnego (maksymalnie 6 zł za każdą rozpoczętą stronę + 22 proc. VAT)