Urzędy skarbowe o rozliczeniu kartowiczów

¦ Zamierzam podjąć działalność gospodarczą o charakterze wytwórczo-usługowym w zakresie galanterii z tkanin wykonywanej techniką patchworku (PKWiU 17.40 i 17.54). Część wyrobów będzie miała atest Krajowej Komisji Etnograficznej i Artystycznej "Cepelia", a część takich atestów uzyskać nie może. Czy mam prawo do karty?

Nie

W poz. 5 XII części tabeli jako opodatkowane kartą wyszczególnione zostały usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej. Z ust. 4 objaśnień do części XII załącznika nr 3 do ustawy o ryczałcie wynika, że wytwórczością ludową i artystyczną jest działalność polegająca na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca, wyrobów zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-arystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji "Cepelia" - Polska Sztuka i Ręko dzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej. Wykaz takich wyrobów zawiera załącznik nr 1 do ustawy. Tylko jeżeli dla wszystkich wyrobów podatniczka będzie dysponowała dowodem potwierdzającym ich zakwalifikowanie do wytwórczości ludowej i artystycznej, będzie jej przysługiwało prawo karty podatkowej. Nie można bowiem opłacać karty, gdy zakres działalności wykracza poza jedną z 12 części tabeli. (interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 30 kwietnia 2007 r., I-415/36/07)

¦ Czy świadcząc usługi informatyczne i komputerowe, można płacić podatek w formie karty podatkowej?

Nie

Przepisy dotyczące karty podatkowej nie wymieniają usług informatycznych i komputerowych jako podlegających tej formie opodatkowania. Zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wyklucza możliwość opodatkowania kartą. (interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie z 25 października 2006 r., PD/415-18/06)

¦ Rozpoczynam działalność gospodarczą w zakresie usług fotograficznych. Zamierzam też prowadzić sprzedaż niewielkiej ilości filmów fotograficznych, ramek i baterii. Czy będę miał prawo do opodatkowania kartą?

Nie

Usługi fotograficzne wymienione zostały w pozycji 90 części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o ryczałcie, natomiast przedmiot działalności został scharakteryzowany w poz. 90 załącznika nr 4 jako: "Wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii filmów i przeźroczy? portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp; wykonywanie fotokopii, wykonywanie prac powierzonych, sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp; przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych". Ponieważ sprzedaż filmów, baterii i ramek nie została tu wymieniona, podatnik nie ma prawa do karty. Ustawodawca nie dopuszcza opodatkowania kartą podatkową w razie łączenia działalności, które zostały wymienione w różnych tabelach stanowiących załącznik do ustawy o ryczałcie. (interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 6 lutego 2007 r., 1435/FD1/415/63/06/BC)

¦ Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, gdy przychody jego firmy przekroczą 800 tys. euro?

Tak

Zgodnie z art. 5 ustawy o ryczałcie podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w tej ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. W rozdziale dotyczącym karty podatkowej ustawodawca wskazał, kiedy podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg, jednak nie został tam wymieniony przypadek osiągnięcia takiej kwoty przychodów. Niemniej powołany przepis wyłącza obowiązek prowadzenia ksiąg jedynie dla celów podatku dochodowego. Zatem, w sytuacji gdy przepisy innych ustaw nakładają na podatnika obowiązek prowadzenia ksiąg, nie podlega on wyłączeniu na podstawie ustawy o ryczałcie. Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty jest jednocześnie podatnikiem VAT, to ma obowiązek prowadzenia ewidencji dla celów tego podatku. Zgodnie natomiast z art. 2. ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości jej przepisy stosuje się do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. Jeżeli więc podatnik osiągnie przychód na poziomie 800 tys. euro, będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia następnego roku. (decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 29 marca 2007 r., PB I-2/4150/IN-4/DUSŁ-G/07/MB)