Wały Chrobrego w Szczecinie, kompleks budynków nad Odrą z początku XX wieku. Dziś mieszczą się tu Szkoła Morska, Muzeum Narodowe, Teatr Współczesny. Do cudu Polski zgłosił je pan Jarosław, który tak to uzasadnił: Monumentalne nabrzeże wzdłuż Odry zabudowane architekturą klasy światowej. I chyba pierwsze miejsce, z którym kojarzony jest Szczecin. Być w Szczecinie i nie przejść się po wałach, to tak, jak być w Rzymie i papieża nie widzieć
TRAVELPHOTO
Kompleks obiektów radiostacji w Gliwicach. Powstał w latach 1934 - 35. Najcenniejszym obiektem jest wieża nadawcza (110 m). W sierpniu 1939 r. Niemieccy esesmani w cywilnych ubraniach przeprowadzili tu prowokację mającą służyć Hitlerowi za pretekst do rozpoczęcia agresji nas Polskę. Bogodar: Radiostacja gliwicka to w tej chwili najwyższa konstrukcja drewniana na świecie, która jest równocześnie ważnym elementem historii Polski.
TRAVELPHOTO
Molo i Grand Hotel w Sopocie. Robert: Jestem gdańszczaninem i kocham to miasto, ale Sopot reprezentuje coś pomiędzy Gdańskiem a Gdynią. A molo razem z nim. Reprezentuje czasy studenckie, przebywanie latem na plaży, czego nie ma w Gdańsku i Gdyni. Dla mnie jest to połączenie historii z teraźniejszością w najlepszym stylu. Gdynia jest młoda. Gdańsk jest stary. A Sopot (z molem) jest czymś pomiędzy. Tom34: Grand Hotel to przepiękny budynek, mocny i bardzo proporcjonalny. Najlepiej wygląda z mola. Gdy jestem na molo, patrzę tylko na ten budynek.
TRAVELPHOTO
Kaplica templariuszy w Chwarszczanach (Zachodniopomorskie). Zgłoszona przez Mirosława: Jedna z nielicznych i najlepiej zachowanych budowli związanych z zakonem rycerskim templariuszy. Obiekt XIII-wieczny, z ciosów granitowych i cegły. Po kasacie zakonu przejęty przez joannitów. Na początku XV w. we wnętrzu powstał zespół fresków. Budowla imponuje swym majestatem i kunsztem budowniczych.
TRAVELPHOTO