Subiektywna ocena inwestowania


¦AIG Wyniki osiągnięte w minionym roku nie były tak dobre jak w 2005 r. W dłuższych okresach dwu-, pięcioletnich fundusz wciąż wypada dobrze.
¦ALLIANZ POLSKA W 2006 r. było zdecydowanie lepiej niż w ciągu dwóch wcześniejszych lat; wtedy fundusz był ostatni w zestawieniu. Teraz pnie się w górę, w drugim kwartale 2006 r. był nawet pierwszy. Nie wiadomo tylko, czy poprawa jest trwała.
¦ BANKOWY W pierwszym kwartale ubiegłego roku był ostatni w zestawieniu. Później poprawił wyniki. Zarządzający tym funduszem zmienili w pierwszym kwartale 2006 r. skład portfela i zapowiadają wyższe zyski. W rankingach obejmujących dłuższe okresy (od dwóch do czterech lat) zajmuje niskie pozycje.
¦CU BPH CU WBK Miniony rok nie był najlepszy dla tego OFE. Nie sprzyjała mu sytuacja na giełdzie, gdzie najbardziej rosły kursy akcji średnich spółek, a duże fundusze, takie jak Commercial Union, inwestują przede wszystkim w największe firmy. Dlatego w grudniu, gdy rosły ceny akcji blue chipów, CU był na pierwszym miejscu. Fundusz nieźle wypada w najdłuższych okresach, coraz gorzej w krótszych.
¦ DOM W ciągu ostatnich czterech lat wciąż zajmuje wysokie pozycje i zwykle mieści się w pierwszej piątce. Tym bardziej na pochwałę zasługuje to, że fundusz od dawna jest wystawiony na sprzedaż.
¦ ERGO HESTIA Fundusz ten jest na 13. pozycji zarówno w zestawieniu obejmującym ostatni rok, jak też dwa, trzy i cztery lata. Poza tym stałym miejscem niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ma być przejęty przez Aegon (potrzebna jest jeszcze zgoda nadzoru).
¦GENERALI Wciąż uzyskuje dobre oceny. Inwestuje stabilnie, nawet gdy zmieniają się osoby nim zarządzające i sytuacja na rynku kapitałowym. W ostatnim roku zajął trzecią pozycję. W dłuższym okresie nie spada poniżej czwartej.
¦ ING NN Fundusz ten przyzwyczaił nas do dobrych wyników. W ubiegłym roku był siódmy, ale tę pozycję również można uznać za niezłą, zwłaszcza że podobnie jak w przypadku CU nie pomagała mu sytuacja na parkiecie. W dłuższych okresach zwykle znajduje się w czołówce.
¦PEKAO W 2006 roku był drugi, w 2005 r. dopiero 14., a jeszcze rok wcześniej pierwszy. Tak duże skoki w zestawieniach są zastanawiające. W zeszłym roku sytuacja na giełdzie była dla niego sprzyjająca, bo ma w portfelu sporo akcji małych i średnich spółek. Im dłuższy okres, tym gorzej wypada .
¦ POCZTYLION Przez dwa ostatnie lata w zestawieniach obejmujących rok zamykał pierwszą piątkę. Wcześniej wypadał dużo słabiej. Miejmy nadzieję, że to trwała poprawa.
¦ POLSAT Zdecydowany lider, choć najmniejszy na rynku. We wszystkich badanych przez nas okresach, począwszy od rocznego, a skończywszy na siedmioletnim, jest pierwszy. Wielkie brawa.
¦ PZU ZŁOTA JESIEŃ 2006 rok był dla tego OFE lepszy niż 2005. W zestawieniu za ostatni rok znajduje się wysoko, choć należy do grona największych (te miały w ubiegłym roku słabsze wyniki). W dłuższych okresach wypada różnie.
¦NORDEA Od trzech lat idzie mu słabo. Jest na końcu zestawień. Po przejęciu przez Nordeę zmienił się zarządzający. Z niecierpliwością czekamy na poprawę wyników.
¦ SKARBIEC-EMERYTURA Na ogół na dziesiątym miejscu. Tak jest w zestawieniu obejmującym dwa, trzy, cztery i pięć lat. W 2006 r. był dziewiąty. Niczym szczególnym się nie wyróżnia.
¦WINTERTHUR Dziesiąta pozycja w 2006 r., czyli słabsza niż rok wcześniej. W dłuższych okresach zwykle na końcu zestawień. Obecnie środkami zarządza specjalista, który wcześniej odnosił sukcesy w Generali i AIG. Być może wyniki się poprawią.